• T. Gintaras Vitkus, SJ. Asmeninio archyvo nuotr.

Partizano J. Vitkaus-Kazimieraičio vaikaitis kun. G. Vitkus, SJ: „Stebiuosi jo, kario, dvasine branda“

Laisvė Radzevičienė, Bernardinai.lt (2023-09-15)

Vilniaus universiteto kapelionas, Vilniaus Šv. Jono Krikštytojo ir Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčios vicerektorius Gintaras Vitkus, SJ, įkvėpimo savo veiklai kartais ieško savo senelio, nepriklausomos Lietuvos karininko, pulkininko leitenanto ir legendinio partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio laiškuose, kuriuos jis savo šeimai rašė iš partizanų bunkerio miške.

Kunigas buvo vienas iš tų, kuris padėjo režisierei Agnei Zalanskaitei kurti dokumentinį filmą „Bučiuoju, Juozas“.

1945 m. pasirinkęs kovą už Lietuvos laisvę, J. Vitkus-Kazimieraitis buvo suimtas ir žiauriai nužudytas Liepalingyje. 2022-ųjų lapkritį oficialiai pranešta, kad buvusio sovietų stribyno kieme atrasti pasipriešinimo kovų pradininko palaikai.

Prieš numatomas valstybines J. Vitkaus-Kazimieraičio laidotuves šalies kino teatruose bus rodomas A. Zalanskaitės filmas „Bučiuoju, Juozas“. Rekonstruoti partizano pasakojimai, intymūs jo žmonos Genovaitės ir bendražygių prisiminimai filme susipina su dokumentine medžiaga, istorikų vertinimais ir šeimos liudijimais. Filme kalba J. Vitkaus sūnus Rimgaudas Vitkus, vaikaitis kun. Gintaras Vitkus, SJ, istorikas dr. Arvydas Anušauskas, karininkas ir Kazimieraičio palaikų paieškos iniciatorius Ernestas Kuckailis. Anų dienų tikrovę atkuria istorinės rekonstrukcijos scenos, kuriose suvaidino daugiau nei 50 aktorių. Pagrindinius vaidmenis filme atliko Dainius Kazlauskas ir Gabija Siurbytė.

Pradėjusi gilintis į jūsų senelio Juozo Vitkaus istoriją, sužinojau daugybę įdomiausių dalykų. Kaip jūs vaikystėje gyvenote su senelio istorijomis?

Mano tėtis Vytautas Vitkus, vyriausias Juozo ir Genovaitės Vitkų sūnus, turbūt geriausiai iš visų šeimos vaikų prisiminė tėvą. Tačiau, kaip ir dauguma sovietiniais laikais gyvenusių žmonių, jis nebuvo labai kalbus. Tėtis puikiai žinojo, kad sovietinės propagandos piešiamas vaizdas priešingas: jo tėvas, mano senelis, buvo laikomas buržuazinių nacionalistų, banditų vadu, aršiai kovojusiu ir griovusiu šviesią tarybinių žmonių ateitį. Saugumas, atrodo, periodiškai tėvelį kviesdavosi ar kitaip rodydavo ženklus, kad šis yra sekamas, ypač dėl jo religingumo, veiklos bažnyčios chore. Tikriausiai tėtė nenorėjo drumsti minčių savo vaikų galvose, nenorėjo konfliktų mūsų sąmonėje, mus saugojo nuo nereikalingų išsišokimų... Ir iš močiutės Genutės neišgirsdavau pasakojimų, kurie man leistų didžiuotis savo seneliu.

Žinojau apie didelę jų meilę, senelio kilnumą, ir tiek. Daug daugiau apie pulkininką Juozą Vitkų pasakodavo močiutės mokslo draugė, filologė Kazimiera Žekonytė. Apsilankiusi mūsų namuose, ji vis prisimindavo senelio žygdarbį ir pranašaudavo, kad ateis laikas, kai apie jį bus rašomos knygos ir kuriami spektakliai. Atrodo, po daugelio metų jos pranašystės ėmė pildytis...

Naujienlaiškis

Das Magazin „Jesuiten“ erscheint mit Ausgaben für Deutschland, Österreich und die Schweiz. Bitte wählen Sie Ihre Region aus:

×
- ×