0
Popiežius iš Jėzaus Draugijos (Pranciškus)
Jėzuitai
0
Jėzaus Draugijos šventieji ir palaimintieji
0
Jėzuitai visame pasaulyje
Viskas didesnei Dievo garbei
0
Draugijos provincijos visame pasaulyje
MAGIS
0
Jėzuitai Centrinėje Europoje
0
Vietos Centrinėje Europoje
Mes, jėzuitai Centrinėje Europoje, į ateities iššūkius atsiliepiame energingai ir veikliai, bet esame ir pilni pasitikėjimo Dievu ir ramybės. Nuo pat įkūrimo Jėzaus Draugijos misija yra universali ir nepaiso geografinių ar kalbinių sienų. Draugijos struktūros yra skirtos tam, kad ši misija būtų įmanoma. Todėl jau keletą metų Draugija keičia savo ligšiolinę provincijų struktūrą, pritaikydama ją prie mažėjančio narių skaičiaus, ir formuoja taip pat ir kelias šalis apimančias provincijas, kad galėtų geriau atsiliepti į laikmečio aktualijas ir žmonių poreikius.
Mūsų naujoji Centrinės Europos provincija apima Vokietiją, Latviją, Lietuvą, Austriją, Švediją ir Šveicariją. Ji buvo įkurta 2021 m. balandžio 27 d., per šv. Petro Kanizijaus 500-ąsias gimimo metines. Iš Neimegeno kilęs šv. Petras Kanizijus, pirmasis Vokietijos provincijolas, troško išplėsti jėzuitų veiklą į rytus, iki Lietuvos ir netgi dar toliau, kurį laiką vadovavo Vienos vyskupijai ir mirė Fribūre (Šveicarijoje). Jis suvaidino svarbų vaidmenį savo katekizmais – 1585 m. latviškasis katekizmas yra seniausia spausdinta knyga latvių kalba. Dar ir šiandien mums, jėzuitams Centrinėje Europoje, jis yra misionieriškos veiklos pavyzdys: tvirtų įsitikinimų europietis, kolegijų ir universitetų įkūrėjas, didis XVI amžiaus teologas ir bažnyčios reformatorius.
Įkurdami naują provinciją, siekiame geriau įgyvendinti visuotines apaštalines pirmenybes, kuriose Draugija suformulavo pagrindines savo veiklos gaires artimiausiems dešimčiai metų: padėti kitiems atrasti Dievą, būti drauge su atstumtaisiais, lydėti jaunimą ir rūpintis bendraisiais namais – tai apima mūsų apaštalinė misija. Mes, jėzuitai, ir toliau būsime matomi ir dirbsime visose mūsų Centrinės Europos provincijos šalyse, atsidavimą Dievui jungdami su tarnyste žmonėms.
Palyginti su kitomis vienuolijomis, kurių struktūros yra gana demokratiškos, Jėzaus Draugijos vadovavimo struktūra yra aiškiai hierarchinė. Bet čia didelis dėmesys skiriamas bendriems svarstymams ir komunikacijai tarp atskirų jėzuitų ir jų vyresniųjų.
Jėzaus Draugijai vadovauja generalinis vyresnysis. Nuo 2016 m. juo yra t. Arturo Sosa, SJ, jėzuitas iš Venesuelos. Jis yra vienintelis Jėzaus Draugijoje renkamas vyresnysis. Jam patikėta vadovauti visai Draugijai. Jis renkamas iki gyvos galvos, tačiau 31-oji Generalinė kongregacija yra numačiusi galimybę atsistatydinti. Jo nuolatiniai patarėjai ir bendradarbiai sudaro Generalinę kuriją, kurios, kaip ir generalinio vyresniojo, būstinė yra Romoje.
Ji renka generalinį vyresnįjį, tačiau taip pat gali būti šaukiama, esant būtinybei spręsti kitus ypatingos svarbos klausimus. Generalinė kongregacija, kaip aukščiausias Draugijos valdymo organas, nustato bendrąsias veiklos gaires ateinantiems metams. Maždaug 200 narių yra renkami iš vietos bendruomenių arba dalyvauja pagal pareigas.
Administraciškai Jėzaus Draugija yra suskirstyta į provincijas ir regionus. Provincijų ribos yra lanksčios. Kiekvienas jėzuitas yra priskirtas tam tikrai provincijai, bet visada gali gyventi ir dirbti už savo provincijos ribų.
Provincijai vadovauja provincijolas. Centrinės Europos provincijolas yra t. Thomas Hollweck, SJ. Provincijolą skiria generalinis vyresnysis paprastai šešeriems metams. Jis yra atsakingas už bendruomenes ir provincijos narius. Visi Europos provincijolai drauge sudaro Europos provincijolų konferenciją, kuri turi savo pirmininką.
Provincijolui padeda konsultorių kolegija (lot. consultare – „patarti“) – patariamoji institucija, padedanti jam priimti sprendimus. Konsultorius skiria generalinis vyresnysis.
Norėdami būti mobilesni, jėzuitai gyvena ne konkrečioje vietoje įsikūrusiuose vienuolynuose, o namuose arba bendruomenėse. Jėzuito priklausomybė konkrečiai bendruomenei keičiasi, kai jis imasi naujos atsakomybės kitoje vietoje. Kiekviena bendruomenė turi savo vyresnįjį, kurį paprastai skiria provincijolas.
Be provincijolo pavaduotojo ir ekonomo, provincijolui padeda devyni delegatai. Būdami atsakingi už atskiras apaštalinės veiklos sritis, jie padeda provincijolui. Taip atsiranda glaudesni ryšiai tarp mūsų provincijos apaštalinių veiklų ir gali stipriau bendradarbiauti skirtingos institucijos.
Provincijolas, nuo 2024 m. vasaros vadovaujantis Centrinės Europos provincijai, apimančiai 6 šalis.
Socijus – dešinioji provincijolo ranka – padedantis jam visais klausimais.
Ekonomas, atsakingas už ekonominius ir finansinius jėzuitų veiklos ir gyvenimo klausimus.
Jaunimo ir pašaukimo reikalų delegatas, atsakingas už naujokyną ir visas iniciatyvas, padedančias jaunimui atrasti savo pašaukimą ir į jį atsiliepti.
mokyklų ir universitetų delegatas, atsakingas už visas mokyklas, universitetus ir mokslo įstaigas.
Mokyklų delegatė, atsakinga už jėzuitų mokyklas ir ignaciškosios pedagogikos tinklui priklausančias ugdymo įstaigas.
suaugusiųjų ugdymo reikalų delegatas, atsakingas už Draugijos institucijas, kuriose siūlomos dvasinio ugdymo programos.
rekolekcijų ir žurnalų leidybos delegatas – atsakingas už Draugijos institucijas, siūlančias rekolekcijų programas, taip pat koordinuoja provincijoje leidžiamų žurnalų leidybą.
socialinių reikalų ir ekologijos reikalų delegatas, atsakingas už ryšius su šių sričių institucijomis ir iniciatyvomis.
ugdymo reikalų delegatas – visų jaunų jėzuitų kontaktinis asmuo, atsakingas už vidines Draugijos studijas ir jėzuitų ugdymo etapus.
bendruomenių reikalų delegatas, atsakingas už bendruomenės vyresniųjų ugdymą ir palydėjimą, taip pat bendrystę visose bendruomenėse.
senjorų delegatas, atstovaujantis vyresnio amžiaus brolių interesams ir padedantis jiems, sulaukus senatvės, rasti Draugijoje tokią vietą, kurioje jie būtų palaikomi.