• Unsplash.com nuotr.

Latvijos liuteronų arkivyskupas: „Nėra nuodėmės, kurios tam tikromis aplinkybėmis negalėtų padaryti kiekvienas iš mūsų“

Artėjant Vasario 16-ajai, Lietuvos valstybės atkūrimo dienai, publikuojame Latvijos evangelikų liuteronų Bažnyčios arkivyskupo Janio Vanago homilijos, pasakytos 2022 m. lapkričio 18 d. Rygos katedroje, minint Latvijos nepriklausomybės 104-ąsias metines, santrauką. Arkivyskupas, žvelgdamas į pastarojo laikmečio visuomenės tikrovę, klausia: „ką, žvelgdami į laiko ženklus, darome su šventumo jausmu mūsų visuomenėje?“

Sørenas Kierkegaardas yra pasakęs, kad gyvenimą galime suprasti tik žvelgdami į praeitį, bet gyventi reikia žvelgiant į ateitį. Jo mintis aiški. Jei gyvename žvelgdami į priekį, dažnai nematome, kas yra už posūkio. Tik atsigręžę atgal galime suprasti, ką patyrėme. Bet ar tai daryti yra lengva? Esame viena šalis, viena valstybė, viena tauta, tačiau kaip skirtingai suprantame nesenus ir dabartinius įvykius!

Ar galime, net žvelgdami atgal, suprasti šių metų vasario 24-ąją? Ar galime suprasti, ką Rusija šiuo metu daro Ukrainai? Ką šiame kare žmogus daro žmogui? Juk bent jau šiuo požiūriu skirtingų vertinimų neturėtų būti! Tačiau jų yra. Ir skiriamoji riba nėra tautinė ar kalbinė, kaip būtų galima manyti.

Neseniai diskutavau apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą su vyresniu ir labai išsilavinusiu kolega iš Vakarų. Kalbėjomės apie viską, kas ten vyksta, ir staiga jis man pasakė: „Tačiau gali būti, kad Rusijos prezidentas yra geresnis krikščionis nei mūsų prezidentas.“ Panašiame pokalbyje su vienu Amerikos latviu išgirdau mintį, kad Rusija daro gerą dalyką, nes Vakarų civilizacijoje atpažino vartus į pragarą. Viename konservatyvių amerikiečių „YouTube“ kanale perskaičiau daugybę komentarų, kad Putinas yra lyderis, kurio jie norėtų savo tautai, nes jis pasisako už prigimtines vertybes. Galbūt iš tiesų taip yra? Juk jis daug apie šiuos dalykus kalba.

Naujienlaiškis

Das Magazin „Jesuiten“ erscheint mit Ausgaben für Deutschland, Österreich und die Schweiz. Bitte wählen Sie Ihre Region aus:

×
- ×