Atsižvelgiant į šiuos siekius, Sielovados centro projektas „No food waste“ yra labai svarbus. Sąvoka „maisto švaistymas“ apibūdinami maisto produktai, prarandami gamybos metu ir todėl niekada nepasiekiantys vartotojo.
Iššvaistyti maisto produktai yra tie, kurie atlieka ir dažniausiai yra išmetami, nes mes jų įsigijome per daug, porcija restorane buvo per didelė arba tiesiog nebenorėjome lėkštėje esančių skrudintų bulvyčių. Mieste gyvenantys jauni žmonės įžvelgė šią problemą, tarp jų ir muzikantė Silvia Berchtold, Akademinės sielovados centro projektų koordinatorė, gyvenanti Bavarijos mieste Landsberge prie Lecho. Ji dažnai diskutuoja su draugais apie maisto švaistymą ir galimus projektus. Neišmesti maisto – jai reiškia elgtis krikščioniškai. Tai susiję su tuo, kad atsakingai elgiamės su kūrinija.
2015 metų rudenį ji pradėjo eiti į gyvenamojo rajono parduotuves, prašydama paaukoti maisto. Idėja labai paprasta, nes mes visi išalkstame: semestro metu ji norėjo Akademinės sielovados centre pasiūlyti pietus iš maisto, kuris kitu atveju atsidurtų šiukšlinėje. Sielovados komandai ir jos vadovui Franzui-Xaverui Hiestandui, SJ, idėja pasirodė labai įdomi,įtikinama ir uždeganti, ir jie panoro greitai ją įgyvendinti. Kviesti žmones į Sielovados centro sodą ir pirmame aukšte esančią kavinę, su jais kalbėtis ir kartu pietauti – visa tai atitinka akademinės bendruomenės kryptį.
Bet pradžia buvo nelengva. Silvia Berchtold pasakoja: „Buvo nelengva apeiti tiek daug parduotuvių, viską viešuoju transportu nuvežti į Sielovados centrą, o ten pagaminti kažką maistingo. Mes juk iš anksto niekada nežinodavome, ką gausime.“ Beje, ne visos parduotuvės norėjo imtis papildomo organizacinio darbo tinkamai perduoti maisto produktus. Bet mergina nepasidavė, vis iš naujo skambino maisto prekių parduotuvėms, taip pat ir restoranams. O tada – lyg perkūnas iš giedro dangaus – vienas Ciuricho restoranas netikėtai sutiko su savo komanda vieną savaitės vakarą paruošti išvežimui visą likusį maistą. „Mane nustebino, kaip nebiurokratiškai ir greitai viskas staiga pajudėjo“, pamena Silvia Berchtold.
Nuo to laiko kartą per savaitę pagalbininkai pasiima išvežimui paruoštą likusį maistą, kuris kitą dieną jau atsiduria ant Akademinės sielovados centro stalo.