Lietuvos nacionalinio muziejaus pranešimas žiniasklaidai, 2025-02-04
Du Lietuvos muziejai praėjusių metų pabaigoje sulaukė ypatingos dovanos: atlikus tyrimus buvo įrodyta, kad Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje saugoma pelerina (apsiaustas su gobtuvu) ir Lietuvos nacionaliniame muziejuje esantis biretas (kepurėlė) priklausė pirmojo Vilniaus universiteto rektoriaus Petro Skargos iškilmingai akademinei aprangai. Daugiau nei 400 metų įvairių istorinių negandų akivaizdoje išsaugotos relikvijos paskutinį kartą vienoje vietoje buvo matytos 1936-aisiais, o tada ilgam pradingo iš akiračio. Nors trečiosios komplekto dalies – togos – saugojimo vieta ir toliau lieka paslaptimi, atrastas dalis vėl parodyti visuomenei planuojama jau šį pavasarį.
Stulbinamų atradimų pateikusį tyrimą atliko Lietuvos nacionalinio muziejaus Etninės kultūros ir antropologijos skyriaus vadovė dr. Miglė Lebednykaitė. Jis ne tik liudija Lietuvos mokslininkų profesionalumą, bet ir primena apie nepaisant istorinių iššūkių išsaugotas neįkainojamas Lietuvos kultūros vertybes.
Prabangus ir iškilmingas rektoriaus rūbas
Iškilminga rektoriaus apranga susideda iš trijų dalių. Petrui Skargai priklausiusi toga (ilgas apsiaustas) buvo pasiūta iš raudonos spalvos aksomo. Pečius iki alkūnių gaubusi pelerina (ant togos dėvėtas apsiaustas su gobtuvu), apsiūta auksiniais galionais, susegama auksinėmis sąsagomis su kilpelėmis, pasiūta iš tokios pat spalvos medžiagos kaip ir toga, o pamušta baltu šilku. Aprangą vainikuodavo rektoriaus galvos apdangalas – maža „karūnuota“ kepurė – biretas. Jis yra aksominis, šviesiai raudonas, apsiūtas auksiniu galionu, su šilkiniu tokios pat spalvos kutu ant viršaus.
„Kiekviena rektoriaus drabužių detalė, medžiaga ir spalva buvo reikšminga ir pabrėžė rektoriaus statusą – kad tinkamai tęstų garbingas savo pirmtakų tradicijas. Pelerina – kad stropiai ir rūpestingai globotų visą universiteto bendruomenę, biretas – kad išmintingai vykdytų visas savo pareigas ir garbingai atstovautų universiteto bendruomenei“, – pasakoja tyrimo autorė M. Lebednykaitė.