• Nuotr. Fondas „Bažnyčios kronika“

Nutylėtos istorijos detektyvą išnarplioti kvies virtualus Bažnyčios kronikos kelias

„Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos“ istorija netrukus atgis virtualiame kelyje. Pasiryžusiųjų juo eiti lauks neišvengiami išbandymai ir netikėtumai.

Čia sutiksime žmonių, nesusitaikiusių su Lietuvos okupacija, skelbusių tiesą apie žodžio ir tikėjimo laisvės pažeidimus. Kelią bandys pastoti KGB informatoriai, agentai, visomis išgalėmis trukdę perduoti Kronikos žinią Vakarams.

„Patyriminis, virtualus Kronikos kelias jaunajai kartai ir visiems besidomintiems leis susipažinti su atkaklia rezistencija. Virtualiame žemėlapyje matysime vietas, kur gimė Kronika, kur ji buvo spausdinama, kaip platinama ir kokiais keliais pasiekdavo Vakarus. Nesena, bet daug metų slėpta istorija atsiskleis per konkrečių įvykių autentiškus vaizdus, garso įrašus ir aprašymus, kurie sodrūs savo turiniu, o taip pat pilni veiksmo“, – pasakojo viena iš projekto sumanytojų, Kronikos fondo vadovė Diana Adomaitienė.

Virtualiame žemėlapyje rasime įkalinimo vietas ir bent iš dalies pajusime, ką pasišventusiems Kronikos leidėjams ir platintojams teko išgyventi nelaisvėje.

Eucharistinio Jėzaus kongregacijos sesuo Bernadeta Mališkaitė, SJE, viena iš šių metų Laisvės premijos laureačių, yra paskaičiavusi, kad vienas Kronikos numeris vidutiniškai kainavo vienerius nelaisvės metus. Leidėjai ir platintojai buvo sulaikomi, tardomi, kalinami, tremiami.

To meto nuotaiką priartins šiuolaikinėmis technologijomis apdorotos autentiškos įvykių, vietovių, žmonių nuotraukos su pieštiniais elementais. Tad einant virtualiu Kronikos keliu bus galima pajusti ne tik istorinį kontekstą, kuriame vyko pasipriešinimas okupacijai, bet ir to laikmečio nuotaiką. Ją perteikti padės ir specialiai sukurtas garso takelis.

„Virtualus Kronikos kelias baigiamas kurti, ir neabejotinai bus toks pat populiarus, kaip didelio susidomėjimo sulaukusi knyga visai šeimai „Kronika: slaptos knygos istorija“, fondo iniciatyva išleista Kronikos metams“, – įsitikinusi Bažnyčios Kronikos fondo vadovė.

2022-aisiais pogrindinis leidinys mini 50-metį, tad šia proga Seimo inicijuoti LKB Kronikos metai minimi visoje Lietuvoje, o Kronika 2021 m. įtraukta į  UNESCO nacionalinį registrą.

Pasak D. Adomaitienės, ne tik vaikams ir jaunimui, bet ir visiems besidomintiesiems istorija, Lietuvos valstybingumu ir kultūra virtualus Kronikos kelias leis pasijusti pogrindinio leidinio medžiagos rinkėjais, redaktoriais, teksto spausdintojais ar platintojais. 

Kiekvienas galės pamėginti įsivaizduoti, ką reiškia kovoti už tiesą, kai esi persekiojamas priešo, taip pat pagalvoti, ką šiandien svarbu padaryti dėl savo šalies.

Tikimasi, kad Kronikos kelias pasitarnaus ne tik kaip istorijos priminimas, jos aktualizavimas šiandienos geopolitinių įvykių kontekste, bet ir padės ugdyti jaunosios kartos atsakomybę, pasididžiavimą savo valstybe, Lietuvai nusipelniusiomis asmenybėmis ir mūsų tautiečiais išeivijoje, be kurių solidarumo, finansinės paramos ir 17 metų trukusio bendradarbiavimo Kronikos žinia apie sovietų nusikaltimus Lietuvoje ir kitose okupuotose valstybėse nebūtų pasklidusi po pasaulį.

Nuo 1972 metų iki Atgimimo išleistas 81 Kronikos numeris, 62 iš jų Kronikos širdimi vadinamoje vietoje. Kur ji yra, sužinosite netrukus, apsilankę virtualiame Kronikos kelyje, kuriuo galėsite keliauti svetainėje www.kronikosfondas.lt.

Projektą „Virtualus Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos kelias“ inicijavo fondas „Bažnyčios kronika“.

Projektą finansuoja Vyriausybės kanceliarija.

Projekto bičiuliai – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Marijos radijas ir, be abejo, patys Kronikos žmonės. 

Šaltinis: Fondas „Bažnyčios kronika“

 

Naujienlaiškis

Das Magazin „Jesuiten“ erscheint mit Ausgaben für Deutschland, Österreich und die Schweiz. Bitte wählen Sie Ihre Region aus:

×
- ×