• Konstantino Karašausko nuotr.

Jėzus žydas

Amy-Jill Levine yra Vanderbilto universiteto Nešvilyje, Tenesio valstijoje, Naujojo Testamento profesorė. 2019 m. ji skaitė kursą Romos Popiežiškajame Biblijos institute. Iki šiol judėjų tikėjimo mokslininkas Naujojo Testamento ten nebuvo dėstęs.

Amy-Jill Levine kalbina T. Dominik Markl, SJ.

Amy-Jill, įtariu, kad vaikystėje buvote guvi žydų mergaitė? Kodėl susidomėjote krikščionybe?

Užaugau Masačusetse. Dauguma mano draugų, kilusių iš portugalų imigrantų šeimų, buvo katalikai. Kartu su jais ėjau į bažnyčią, o mano tėvai buvo tam labai atviri. Aš taip pat mielai būčiau priėmusi Pirmąją Komuniją – ypač dėl suknelės! Kartą mamai pasakiau: „Norėčiau būti popiežiumi.“ Ji atsakė, kad, deja, negaliu. O kodėl ne? „Nes tu – ne italė!“, – atšovė mama.

Kartą mokyklos autobuse viena klasės mergaitė man pasakė: „Tu nužudei mūsų Viešpatį Jėzų!“ „Ne, aš nenužudžiau,“ – teisinausi. „Nužudei, taip sakė mūsų kunigas!“ Kai mama namuose paklausė, kodėl taip verkiu, atsakiau: „Dėl to, kad nužudžiau Dievą.“ Ji paguodė, kad gerajam Dievui viskas tvarkoje. Koks palengvėjimas! Beje, tai buvo vienintelis antižydiškas pasisakymas, su kuriuo susidūriau vaikystėje, o tas kunigas buvo įspėtas. Netrukus po to šio įvykio Vatikano II susirinkimo dokumente Nostra aetate buvo aiškiai pasakyta, kad žydai neturi būti kaltinami dėl Jėzaus mirties. Bet kokiu atveju, šią problemą norėjau išsiaiškinti iki galo. Lankiau katekizmo pamokas ir galiausiai studijavau Naująjį Testamentą.

Kas tau yra Jėzus?

Kaip žydė, kartais didžiuojuosi Jėzumi. Negarbinu jo religine prasme, nes mano širdis visiškai pripildyta manosios žydų tradicijos, tačiau dažnai jo mokymai man atrodo gilūs ir įkvepiantys. Tada pagalvoju, kad jis yra vienas iš mūsų.

Kodėl Naujasis Testamentas įdomus žydams?

Daugelis žydų neišmano Naujojo Testamento, o kai kurie vengia jį skaityti. Tačiau tai labai svarbus šaltinis apie žydų gyvenimą Galilėjoje, Judėjoje ir diasporoje pirmajame mūsų eros amžiuje. Jėzaus motina, mokiniai ir pirmieji krikščionys buvo žydai. Vienintelis žydas fariziejus, apie kurį turime užrašytų tekstų, yra Paulius iš Tarso. Siekdama suteikti žydams geresnę prieigą prie Naujojo Testamento, kartu su kolega Marcu Zvi Brettleriu parengiau knygą „Jewish Annotated New Testament“ („Naujasis Testamentas su žydų anotacijomis“). Tai pirmasis Naujojo Testamento leidimas su žydų ekspertų komentarais. Didžiuojuosi, kad šį leidinį galėjau asmeniškai įteikti popiežiui Pranciškui. Šiais metais planuojama išleisti jo vertimą į vokiečių kalbą.

Kokie įsimintiniausi įspūdžiai skaitant Naująjį Testamentą?

Dėstau Naujojo Testamento universitetinį kursą didžiausio saugumo kalėjime Nešvilyje. Kai 30 ar 40 metų kalėjime praleidę vyrai apmąsto Evangeliją, matau, kaip šie tekstai kalba mums ir šiandien, po 2000 metų.

Ar krikščionys gali ko nors išmokti apie Jėzų iš žydų?

Žinoma. Jėzus gyveno žydų tradicijų pasaulyje. Dažnai vedu seminarus drauge su katalikais, tada skaitome, pavyzdžiui, palyginimą apie sūnų palaidūną. Istorija prasideda nuo tėvo, kuris turėjo du sūnus. Kai mes, žydai, tai išgirstame, iškart pagalvojame apie Kaino ir Abelio, Izmaelio ir Izaoko, Ezavo ir Jokūbo istorijas. Mano draugai katalikai dažnai man sako, kad šitaip palyginimas apie sūnų palaidūną įgauna naują prasmę, o mes apie tai net nesusimąstome.

Kokius santykius Jėzus palaikė su moterimis?

Naujajame Testamente matome, kad Jėzaus laikais žydų moterys turėjo gana daug laisvės. Jos turėjo nuosavybės ir galėjo valdyti savo turtą, kaip, pavyzdžiui, moteris, kuri kentėjo dėl kraujoplūdžio ir konsultavosi su daugeliu gydytojų. Moterys keliavo savarankiškai, pavyzdžiui, Marija lanko Elžbietą. Jėzus susitinka su moterimis sinagogose ir šventykloje. Savo elgesiu su moterimis Jėzus nėra socialinis revoliucionierius, tačiau kai jis su jomis kalbasi arba gydo, daro tai be baimės. Jis seka pranašų Elijo ir Eliziejaus pavyzdžiu.

Jei sutiktumėte Jėzų, ko paklaustumėte jį?

Ką jis tikėjosi pasiekti savo gyvenime? Ką jis galvojo mirdamas? Paprašyčiau, kad pasakytų ką nors apie išliekančią sandorą su žydų tauta (žr. Rom 11, 26–29). Kaip žydai ir krikščionys, nepaisydami skirtingų teologinių pažiūrų, gali kartu siekti teisingumo ir taikos?

 

Iš vokiečių kalbos išvertė t. Vidmantas Šimkūnas, SJ

Jesus der Jude, Jesuiten, 2021 2, 18–19 psl.

Naujienlaiškis

Das Magazin „Jesuiten“ erscheint mit Ausgaben für Deutschland, Österreich und die Schweiz. Bitte wählen Sie Ihre Region aus:

×
- ×