• Ingolštato aukštosios technikos mokyklos studentai ir darbuotojai, atkūrę pirmąją savaeigę transporto priemonę.
1 / 1

Jėzuitas – pirmojo automobilio išradėjas

1886 m. sausio 29-oji laikoma automobilio atsiradimo diena. Tą dieną Karlas Benzas užpatentavo savo automobilį su vidaus degimo varikliu. Tačiau jis nebuvo pirmasis, išradęs šį savaeigį objektą.

1870-aisiais Siegfriedas Marcusas sukūrė judėjimo priemonę, varomą benzino varikliu, XIX a. pradžioje Isaacas de Rivazas – dujinį variklį, o Nicolas Josephas Cugnot’as yra dar ankstesnio išradimo autorius. 1769 m. jis sukonstravo „garo vežimą“ (pranc. fardier à vapeur). Šie asmenys istorijoje beveik neminimi. Lygiai taip pat užmirštas ir belgas jėzuitas Ferdinandas Verbiestas (1623–1688), kuris prieš 350 metų sukonstravo važiuojantį prietaisą ir gali būti laikomas tikruoju automobilio išradėju.

Tiesa, juo važiuoti nebuvo įmanoma, bet Ferdinando Verbiesto sumanymas ir nebuvo sukurti transporto priemonę, kuri vežtų žmones ir krovinius. Jėzuitui buvo svarbu įrodyti, kad garu varoma priemonė gali judėti sava eiga. Ji buvo 60 cm ilgio, 30 cm pločio, turėjo dvi ašis su keturiais ratais. Penktasis ratas buvo skirtas ją vairuoti, panašiai kaip irklas laive. 1675 metais tai buvo tikra sensacija, nors viso pasaulio ji neapskriejo. Ši priemonė buvo pristatyta Kinijoje, kur turėjo sužavėti imperatorių ir jam parodyti, kokius techninius pajėgumus turi Vakarai.

Naujienlaiškis