1 / 5

Getingenas – orumas vietoj pažeminimo

Orumas vietoj pažeminimo. „Pietų stalas“ Getingene

Perpildyta autobuso stotelė? Ne, pirmas įspūdis klaidingas – Getingeno mieste įrengta stoginė nuo lietaus, sniego ir šalčio saugo visus, laukiančius, kol bus atidarytas „Pietų stalas“. O laukiančiųjų daug. Lankytojams durys atveriamos kiekvieną dieną 12 val. Ir taip jau 30 metų – būtent tiek laiko veikia su pėsčiųjų zona besiribojanti ir visai šalia Šv. Mikalojaus bažnyčios įsikūrusi labdaros valgykla.

„Pas mus ateina skurdžiausi iš skurdžiausių“, – aiškina t. Ludgeris Joosas, SJ. 53-ejų jėzuitas nuo 2017 m. yra Šv. Mikalojaus bažnyčios klebonas. „Laukiami visi, net ateinantys su buteliu alaus. Rūkantiems įrengta atskira patalpa. Tik tiems, kas nori įsinešti nelegalių narkotikų, parodomos durys.“ Labdaros valgykla veikia septynias dienas per savaitę, 365 dienas per metus. „Apytikriai skaičiuojant, per metus išdalijame 22 tūkst. porcijų patiekalų bei maisto produktų išsinešti. Kad tai nuveikiame padedant kone vien tik savanoriams, prilygsta stebuklui.“

Laukiami visi

T. Heribertas Graabas, SJ, prisimena, kaip viskas prasidėjo: „Nuo neatmenamų laikų vienuolynuose ir parapijų namuose benamiai ir vargšai ieškodavo prieglobsčio. Taip buvo ir Šv. Mikalojaus bažnyčioje. Padėdavome finansiškai, kol pastebėjau, kad didžioji tų pinigų dalis nuteka į alkoholį. Vietoj pinigų pradėjome žmonėms dalinti šalia esančios užkandinės kuponus. Kurį laiką viskas vyko sklandžiai, kol užkandinė uždarė. Tuomet aplinkybės susiklostė taip, kad kaimynystėje esančiame name atsilaisvino pirmasis aukštas. Hindelsheimo vyskupija leido mums naudotis šiomis patalpomis. Taip atsirado „Pietų stalas“.

Jau netrukus vargšų maitinimas tapo socialiniu traukos centru. Ypač prieglobsčio čia ieško priklausomybių bei psichinių negalių turintys ir atskirtį nuo visuomenės patiriantys žmonės. „Daugeliui svarbus ne tik šiltas maistas“, – pabrėžia t. Joosas. – „Jiems svarbi bendrystė su kitais, neatsižvelgiant į asmenį. „Pietų stale“ nė vienam nereikia įrodinėti savo nepritekliaus.“

Skanus maistas ir maloni draugija

Pavyzdžiui, Fabiennei šią vietą nurodė vienas pažįstamas. Moteris į Getingeną neseniai atvyko iš Hamburgo: skyrybos su partneriu, per daug narkotikų, per daug skolų, tad kitos išeities tiesiog nebematė. Ir štai ji – benamė ir be pinigų. Laimei, „Pietų stalo“ darbo metu Gatvių socialinė tarnyba organizuoja konsultacijų valandą. Kaip tik čia Fabiena sulaukė pagalbos ir gavo vietą prieglaudoje. Taip buvo žengti pirmieji žingsniai neleisti likimui sugniuždyti bejėgio žmogaus.

Naujienlaiškis

Das Magazin „Jesuiten“ erscheint mit Ausgaben für Deutschland, Österreich und die Schweiz. Bitte wählen Sie Ihre Region aus:

×
- ×