„Neturtingųjų popiežius“. Penkeri tarnystės metai: 25 svarbiausi Pranciškaus sakiniai

Popiežiaus Pranciškaus pontifikatas prasidėjo paprastu buona sera (labas vakaras) iš Šv. Petro bazilikos balkono. Tai buvo pirmieji popiežiaus iš „kito pasaulio krašto“ žodžiai tikinčiųjų miniai Šv. Petro aikštėje. Nuo to laiko tiesmukiški Šventojo Tėvo žodžiai daug kartų paveikdavo tikinčiuosius – kartais provokuodami, o kartais ir erzindami.

Čia chronologiškai pateikiami 25 raktiniai sakiniai „neturtingųjų popiežiumi“ pasivadinusio Pranciškaus, kurio tarnystei kovo 13 d. sukako penkeri metai.

1. Neturtingųjų Bažnyčia. „O kaip labai norėčiau neturtingos Bažnyčios, Bažnyčios neturtingiesiems!“ (susitikimas su medijų atstovais, 2013 m. kovo 16 d.).

2. Avių kvapas. „Būtent iš čia kyla nepasitenkinimas tų, kurie tampa nusiminusiais ir tik senienas ar naujoves kolekcionuojančiais kunigais, užuot buvę ganytojais, „kvepiančiais avimis“. Prašau jūsų: būkite ganytojais, turinčiais ‘avių kvapo’, kuris būtų užuodžiamas, – savo kaimenės ganytojais, žmonių žvejais“ (Didžiojo ketvirtadienio Mišios, 2013 m.).

3. Brangūs automobiliai. „Sakau jums, man skauda, kai matau kunigą ar vienuolę vairuojant naujausio modelio automobilį: taip neturi būti!“ (kalba 2013 m. liepą).

4. Abejingumo globalizavimas. Šiame globaliame pasaulyje mes patekome į abejingumo globalizavimą. Pripratome prie kitų žmonių kančių, mūsų tai neliečia, mūsų tai nedomina, mums tai nerūpi!“ (pamokslas Lampedūzos pabėgėlių stovykloje 2013 m. liepos 8 d.).

5. Pirmtakas Benediktas XVI. „Dabar, kai jis gyvena Vatikane, kai kurie man sako: kaip šitaip galima? Du popiežiai Vatikane! Ar tau tai nekliudo? Ar jis nekursto tam tikros antirevoliucijos?.. Tačiau tai yra tas pats, kaip turint namuose senelį, išmintingą senelį. Kai šeimoje gyvena senelis, jis yra gerbiamas, mylimas, jis išklausomas“ (pakeliui iš Pasaulio jaunimo dienų, 2013 m. liepa).

6. Homoseksualumas. „Jeigu kuris nors yra homoseksualus, ieško Dievo ir turi gerą valią, kas aš toks, kad jį smerkčiau?“ (pakeliui iš Pasaulio jaunimo dienų, 2013 m. liepa).

7. Laisvės šauksmas. „Mes norime būti taikos vyrais ir moterimis, mes norime, kad mūsų visuomenėje, kuri draskoma susiskaldymų ir konfliktų, įsiviešpatautų taika! Niekada daugiau karo! Niekada daugiau karo! („Viešpaties Angelo“ malda, 2013 m. rugsėjo 1 d.).

8. Bažnyčia kaip karo lauko ligoninė. „Bažnyčią matau kaip karo lauko ligoninę po mūšio. Sunkiai sužeistųjų reikia klausti ne apie cholesterolio ar cukraus kiekį jų kraujyje, o gydyti žaizdas“ (interviu jėzuitų laikraščiui La Civita Cattolica, 2013 m. rugsėjis).

9. Klausykla. „Klausykla nėra kankinimo įrankis, o gailestingumo vieta, kur Viešpats mus paskatina daryti, kas įmanoma geriausia“ (interviu jėzuitų laikraščiui La Civita Cattolica, 2013 m. rugsėjis).

10. Nubrozdinta Bažnyčia. „Man mielesnė gatvėse nubrozdinta, sužeista ir išpurvinta nei užsisklendimo ir patogaus įsikibimo saugumą̨ susargdinta Bažnia (Evangelii gaudium, 2013 lapkritis, Nr. 49).

11. Kai ekonomika žudo. „Kaip įsakymu „Nežudyk“ aiškiai brėžiama riba siekiant laiduoti žmogaus gyvybės vert, lygiai taip šiandien turime tarti „ne“ išstūmimo ir nelygybės ekonomikai. Tokia ekonomika žudo“ (Evangelii gaudium, 2013 m. lapkritis, Nr. 53).

12. Ginčas šeimoje. „Normalu, kad sutuoktiniai ginčijasi, nes vis kas nors nutinka... Kas nors jus galbūt suerzino, gal kuris nors kalbėdamas susimovė, tačiau aš jūsų prašau niekada nepamiršti vieno: darykite viską, kad nė viena diena nepasibaigtų nesusitaikius! Niekada, niekada! (kalba jaunavedžiams 2014 m. vasarį).

13. Popiežius kaip supermenas. „Popiežių vaizduoti kaip supermeną ar kokią nors žvaigždę man atrodo įžeidžiamai. Popiežius yra žmogus, kuris juokiasi, verkia, ramiai miega ir džiaugiasi, kaip ir visi. Normalus žmogus“ (interviu Corriere della Sera, 2014 m. kovas).

14. Pavargusi Europa. „Iš daugelio nuomonių susidaro įspūdis, kad nuvargusi ir senstanti Europa jau yra nebevaisinga ir nebegyvybinga... Atėjo metas atsikratyti baimingos ir savyje užsisklendžiančios Europos įvaizdžio“ (kalba Europos Parlamente Strasbūre, 2014 m. lapkričio 25 d.).

15. Pabėgėliai. „Negalima taikstytis su tuo, kad Viduržemio jūra taptų didžiulėmis kapinėmis! Ant baržų, kurios kasdien pasiekia Europos krantus, yra vyrai ir moterys, kuriuos reikia priimti ir kuriems reikia pagalbos“ (kalba Europos Parlamente Strasbūre, 2014 m. lapkričio 25 d.).

16. Kaip triušiai. „Kai kurie mano, kad, norėdami būti geri katalikai, atsiprašau už šiuos žodžius, mes turime būti kaip triušiai. Ne. Atsakinga tėvystė“ (grįžtant iš Filipinų, 2015 m. sausis).

17. Karo prigimtis. „Karas yra visų teisių neigimas ir dramatiškas išpuolis prieš aplinką“ (kalba Europos Parlamente Strasbūre, 2014 m. lapkričio 25 d.).

18. Abortas. „Abortas anaiptol nėra mažas blogis. Tai yra nusikaltimas. Ką nors nužudyti, kad išgelbėtum kitą. Šitaip elgiasi mafija“ (grįžtant iš vizito Meksikoje, 2016 m. vasario 17 d.).

19. Laimė ir aplikacijos telefone. „Jūsų laimė neturi kainos ir nėra parduodama. Tai nėra į telefoną atsisiunčiama aplikacija“ (Mišios jaunimui Šv. Petro aikštėje, 2016 m. balandis).

20. Anaiptol ne paprastas „taip“. „Aš galėjau pasakyti „taip“, ir taškas. Tačiau tai būtų per daug paprastas atsakymas“ (atsakydamas į žurnalisto klausimą, „ar dokumentu Amoris leatitia jis suteikia naujas konkrečias galimybes išsiskyrusiems ir antrą kartą susituokusiems“; 2016 m. balandis).

21. Tarnauti gyvybei. „Kas negyvena, kad tarnautų, netarnauja gyvybei“ (bendroji audiencija, 2016 m. liepa).

22. Reformacija ir ekumenizmas. „Mes, katalikai ir liuteronai, pradėjome eiti susitaikymo keliu... Mums nepriimtinas susiskaldymas ir susvetimėjimas, kurį sukėlė mūsų pasidalijimas“ (Reformacijos sukakties pamaldos; 2016 m. spalio 31 d., Lundas, Švedija).

23. Atleisti ir užmiršti. „Man patinka mintis, kad Visagalis turi blogą atmintį. Kai tik jis tau atleidžia, iš karto viskas yra užmiršta. Nes jam yra laimė atleisti. Man to pakanka“ (interviu laikraščiui Avvenire, 2016 m. lapkritis).

24. „Tėve mūsų“ malda, „ir nevesk mūsų į pagundą“ vertimas. „Tai nėra geras vertimas. (...) Tėvas to nedaro. Tėvas man padeda iš karto atsikelti. Tai šėtonas veda į pagundą“ (italų TV, 2017 m. gruodžio 6 d.).

25. Seserų vienuolių apkrovimas darbais. „Man kelia susirūpinimą tai, kad tarnaujanti laikysena, į kurią Bažnyčioje pašauktas kiekvienas krikščionis, daugeliu atvejų moterims tapo labiau primesta vergove nei tarnavimu“ (knyga Zehn Dinge, die Papst Franziskus Frauen Vorschlägt, 2018 m. gegužė).

P. S. Kaip rodo vieša nuomonių tyrimo instituto YouGov apklausa, tai, kad popiežius Pranciškus nuo savo tarnystės pradžios Katalikų Bažnyčioje pasiekė esminių permainų, mano mažiau nei pusė vokiečių. Tačiau apskritai Pranciškaus veikla jie yra patenkinti.

Papst der Armen 5 Jahre im Amt: die 25 wichtigsten Franziskus-sätzewww.bild.de 2018.03.13

Iš vokiečių kalbos išvertė t. Vidmantas Šimkūnas, SJ

Dalintis