Šiauliuose atidengta atminimo lenta t. Jonui Borevičiui

2019 m. liepos 15 d. Šiauliuose, šalia Šv. Ignaco Lojolos bažnyčios esančiame Popiežiaus Jono Pauliaus II take, atidengta memorialinė lenta kunigui jėzuitui Jonui Borevičiui atminti. Kunigo, su bendraminčiais gelbėjusio žydus, atminimo įamžinimą inicijavo Šv. Ignaco Lojolos bažnyčios vicerektorius Stasys Kazėnas SJ, renginį organizavo Šiaulių krašto žydų bendruomenė.

Renginyje dalyvavusi Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky sakė galinti pakartoti savo tetos, Chaimo Frenkelio giminaitės, žodžius, kad kiekvienas, kuris nors šiek tiek padėjo žydams, turi būti įvertintas.

Seimo narys Stasys Tumėnas priminė, kad memorialinė lenta jėzuitui atidengiama ir jėzuitų misijos Lietuvoje 450-mečio proga, ir džiaugėsi, kad šalia Domo Jasaičio, Jackaus Sondeckio, Venclauskių pavardžių šiauliečiai dabar žinos ir dar vieno žydus gelbėjusio žmogaus – J. Borevičiaus SJ – pavardę.

Lietuvos ir Latvijos jėzuitų provincijolas V. Šimkūnas SJ susijaudinęs akcentavo, kad gyvai atminčiai reikalingi jausmai. „Nebijokime sentimentų. Jeigu, praeinant pro šią lentą, kam nors skaudės, kas nors didžiuosis, kad yra tokių žmonių kaip tėvas Jonas, tada yra prasmė šitą lentą atidengti“, – sakė jis.

Renginio metu grojo Kiryat Ono konservatorijos jaunimo pučiamųjų orkestro kamerinė grupė, atlikusi sakralinę muziką. Izraelyje dabar gyvenanti muzikinio projekto vadovė Dusia Lanaitė-Krečmer yra kaunietė. Moteris prisiminė tragišką savo šeimos istoriją. Jos mama 1942-aisiais Kauno gete pagimdė sūnų, bandė ieškoti žmonių, kurie kūdikį priglaustų, tačiau nesėkmingai...

Renginyje kalbėjo ir Šiaulių meras Artūras Visockas, o atidengti memorialinę lentą garbė suteikta J. Borevičiaus SJ sūnėnui Mečislovui Borevičiui, kuris atvyko iš Alytaus. Iš šio Dzūkijos miesto kilęs žydus gelbėjęs tėvas jėzuitas.

Šiauliuose šiomis dienomis vyko žydų geto likvidavimo 75-mečio minėjimo renginiai. Šiaulių getas buvo vienas iš trijų didžiausių getų Lietuvoje. Šiame mieste prieš karą gyveno apie 8,5 tūkst. žydų.

Parengta pagal Oksanos Laurutytės straipsnį "Gyvai atminčiai reikalingi jausmai" https://www.etaplius.lt/gyvai-atminciai-reikalingi...

Daugiau apie t. Joną Borevičių ir žydų gelbėjimą Šiauliuose skaitykite kitame autorės straipsnyje "Išgelbėjai vieną gyvybę – išgelbėjai visą pasaulį" https://www.etaplius.lt/isgelbejai-viena-gyvybe-is...

Panaudotos Mečislovo Borevičiaus asmeninio archyvo, V. Lebedžio, Etaplius.lt ir Vidmanto Šimkūno SJ nuotraukos

Dalintis