Išmokti atskirti savo emocijas

„Man patinka jausti gaivaus oro dvelksmą į veidą ir vėją, kedenantį plaukus“ (Evel Knieven).

Pirminė somatosensorinė smegenų žievė ir galvos smegenų kamieno centrai yra svarbios mūsų smegenų sritys, generuojančios jausmus ir emocijas. Smegenų kompleksiškumas turėtų mums padėti augti tikėjimu į Dievą.

Jausmų stebėjimo technika naudojama psichoanalizėje. Ji padeda žmonėms per jausmus užmegzti kontaktą su giliausia savo esatimi. Tai galime laikyti savęs atradimu iš naujo, kognityvine savęs tyrinėjimo kelione. Šv. Ignacas Lojola kviečia žmogų nuolat atkreipti dėmesį į savo giliausius dvasinius judesius ir pajausti, kas vyksta viduje. Šis metodas per mūsų aistras, troškimus, dovanas, netgi per mūsų ribotumus gali padėti suvokti, ką mums kalba Dievas, ar išgyventi jo artumą.

Dievas dažnai kalba per jausmus, suteikiančius nuostabią patirtį, – lyg šoktum tango, kai kiekvienas žingsnis yra kaip naujas netikėtas susitikimas. Tik išdrįsk su savo partneriu pašokti ir pajausk tai. Leiskis būti nustebintas kiekvieno žingsnio, vedančio tave į didesnę laisvę. Savo jausmų stebėjimas iš tikrųjų gali pasitarnauti parodydamas kelią į laisvę.

Pamėginkime stebėti, ką jaučiame save tyrinėdami ir kaip galime dar labiau į tai įsitraukti, kad pasireikštų vis didesnė Dievo garbė mūsų gyvenime ir pasaulyje aplink mus. Skirk valandėlę ir peržvelk savo jausmus, atpažink Dievą giliausiuose savo sielos kloduose. Užmerk akis ir pasistenk kuo geriau atsipalaiduoti, tada savęs klausk:

  1. Ką dabar jaučiu?
  2. Ar šis jausmas yra kuo nors reikšmingas?
  3. Pasinaudodamas pojūčiais pamėgink suvokti, kokius kvapus, prisilietimus ar garsus tau primena tavo emocijos?
  4. Ar tai tau sukelia atsiminimus, pažadina mąstymą, iškelia kokį nors išgyvenimą?
  5. Pamąstyk, į ką Dievas tave kviečia pažvelgti giliau.
  6. Padėkok Dievui už jausmų dovaną.

Pagal Patricko Saint Jeano, SJ, straipsnį

One Moment for One Thing: Learning to Discover Your Emotions

parengė Vidmantas Šimkūnas, SJ

https://thejesuitpost.org/2020/09/one-moment-for-one-thing-learning-to-discern-your-emotions/

Dalintis