Jėzuitų redukcijos šiandien. Ugnis įsiliepsnoja ir dega

T. Alberto Luna Pastore, SJ

Jėzuitai tarpusavyje mėgsta juokauti, prisimindami vieną pasakojimą: „Istorijos mokytojas klausia mokinį: ką Paragvajuje nuveikė jėzuitai? Ir ką gi mokinys atsako? Jie pastatė jėzuitų griuvėsius.“ Vis dėlto šie griuvėsiai – daug daugiau nei vien pajuokavimo objektas. Jau daug metų jie yra vienas didžiausių turistų traukos centrų Paragvajuje, nepaisant, kad tai tik liekanos, tik pelenai to, kas savo laiku buvo galinga ir šviečianti liepsna, vienas drąsiausių misijų eksperimentų Lotynų Amerikos pietuose. Nuo 1609 iki 1767–1768 metų tarp čiabuvių guaranių jam vadovavo Jėzaus Draugija.

Šiandien keliame klausiamą: kas liko iš šios ugnies, kuri daugiau kaip 150 metų teikė namų šilumą ir saugų prieglobstį klestinčiam tūkstančio guaranių šeimų gyvenimui daugiau nei trisdešimtyje kaimų? Visiškai aišku, jog tai kur kas daugiau nei pelenai, nei vien tik griuvėsiai...

Šiandien mes, jėzuitai, Paragvajuje vėl dirbame trijose buvusiose redukcijose. Pirmojoje, Šv. Ignaco (San Ignatio), redukcijoje, įkurtoje 1609 m., yra jėzuitų naujokynas. Jame 6 paragvajiečiai žengia pirmuosius žingsnius vienuolijoje. Šiai bendruomenei priklauso parapija ir vikariatas su koplyčiomis miesteliuose ir kaimuose. Už 11 kilometrų įsikūręs Šventosios Marijos (Santa Maria) kaimas, tai pat buvusi redukcija. Ir čia sielovada rūpinasi jėzuitai. Abejuose kaimuose yra muziejai, kuriuose eksponuojami svarbūs guaranių baroko laikotarpio eksponatai. Šiais muziejais rūpinasi tiek jėzuitai, tiek pasauliečiai, nes radinius restauruoti ir išsaugoti nėra paprasta.

Šv. Ignaco muziejui priklauso ir vadinamasis „gyvasis muziejus“ – mokykla, kurioje mokiniai ir jaunuoliai mokomi skulptūros, tapybos ir muzikos pagal redukcijų tradiciją. Kiekvienais metai Šv. Ignaco redukcijoje vyksta tradicinis trisdešimties kaimų susirinkimas. Įvairių guaranių jėzuitų kaimų atstovai sueina draugėn, kad išlaikytų gyvą patirtį, kalbėtųsi apie ateities viziją.

Trečioji anuometinė redukcija, kurioje ir šiandien esame veiklūs, yra Įsikūnijimo (Encarnation). Ją 1614 m. įkūrė šv. Rokas Gonsalesas. Čia Draugija išlaiko dvasingumo ir ugdymo centrą, tai pat rūpinasi studentų sielovada. Šis centras prieš ketverius metus tapo projekto „Guaranių misija“ atspirties tašku. Projektas skirtas vaikams ir jaunimui guaranių kaimuose, kur jie gyvena. Susitelkta į sisteminį ugdymą, paremtą oficialia studijų sistema, siekiant išlaikyti ir gaivinti guaranių kultūrines tradicijas. T. Bartomeu Melia, SJ, yra žinomas guaranių kultūros tyrinėtojas. Jis skelbia daug medžiagos ir Jėzuitų humanitariniame institute, kuris turi geriausią kolekciją apie redukcijas, guaranių pasaulį ir apskritai čiabuvius gyventojus.

Kita reikšminga iniciatyva, susijusi su redukcijų palikimu, yra projektas „Žemės garsai“. Šiam visą kraštą apėmusiam projektui vadovauja muzikas Luisas Szaranas. Šimtai vaikų ir jaunuolių įvaldo muzikos instrumentus ir groja tradicinę redukcijų muziką, kuri pirmiausia siejama su italų jėzuitu Domenicu Zipoliu (1688–1726). Dar vienas Guaranių misijos projektas vienija kompozitorius, kuriančius liturginę muziką guaranių tekstais. Iki šiol išleistos dvi kompaktinės plokštelės. Viena – folkloro stiliaus, kita – modernių ritmų. Šiam projektui priklauso ir dvi šokių grupės, kurių nariai yra jėzuitų mokyklų mokiniai ir mokinės, dainas palydintys choreografija.

Guaranių kalba – svarbi redukcijų palikimo vertinimo ir saugojimo dalis. Jau beveik baigtas jėzuitų ir Paragvajaus vyskupų konferencijos projektas į guaranių kalbą verčiant Romos mišiolą ir liturginius tekstus. Tai fundamentalus indėlis guaranių tautai.

Baigiant reikėtų paminėti, kad šiandien, kai su savo socialiniais ir tyrimų centrais, ugdymo sistema ir komunikacijų priemonėmis veikiame Dangun žengimo (Asuncion) neturtingųjų gyvenvietėse potvynių srityse, mokyklose Fe y Alegria ir projektuose žemdirbiams bei čiabuviams, mus, jėzuitus, Paragvajuje įkvepia XVI ir XVII amžiuje veikę mūsų bendrabroliai.

Iš vokiečių k. išvertė t. Vidmantas Šimkūnas, SJ

Šaltinis: Jesuiten, 2017 m. gruodis

Nuotraukos iš Wikipedia, the free encyclopedia, žemėlapis - https://www.argentina-excepcion.com

Dalintis